AmphibiaCheck - Spremljanje ogroženih dvoživk v Parku Škocjanske jame
natisniNaslov projekta: AmphibiaCheck - Spremljanje ogroženih dvoživk v Parku Škocjanske jame
Pedagoška mentorja: doc. dr. Martina Lužnik in asist. Martin Senič
Projektni partner: Park Škocjanske jame
Delovni mentor: dr. Renata Rozman
Študenti, ki so vključeni v projekt: Alex Lampič, Patricija Kopač, Patricija Kostanjšek, Tibor Frković, Luka Preložnik, Eva Opara
Za območje JZ Slovenije je značilna visoka biodiverziteta – preplet raznovrstnih življenjskih prostorov, številnih vrst rastlin, živali in drugih organizmov. Eno izmed pomembnih in markantnih zavarovanih območij je Regijski Park Škocjanske jame. V zadnjih letih so v parku intenzivno obnavljali kale, ki so značilen element kmetijske kulturne krajine, kot polnaravna mokrišča omogočajo življenje številnim vodnim organizmom in so na tem območju najpomembnejši razmnoževalni habitat dvoživk.
Študentje bodo pod mentorstvom pedagoškega mentorja in delovnega mentorja v spomladanskih mesecih na terenu spremljali stanje petih obnovljenih kalov (obnovljenih med leti 2019 in 2021), v njih bodo popisali različne dejavnike (kemijske, fizikalne, biotske) in se posebej posvetili monitoringu dveh ciljnih vrst dvoživk. Uporabili bodo metodo lova, označevanja in ponovnega ulova, pri tem pa se seznanili z različnimi tehnikami vzorčenja (pasti, herpetološke mreže), prisotnimi vrstami (določanje) in drugimi posebnostmi dela z dvoživkami.
Ob kabinetnem delu se bodo morali spopasti z urejanjem pridobljenih podatkov (običajno v velikih količinah) in njihovo obdelavo. Pri tem bodo spoznali delo s specifičnimi programi za fotoidentifikacijo za naravno označene dvoživke (trebušni vzorci velikega pupka (Triturus carnifex) in hribskega urha (Bombina variegata).